اخبار - آرشیو

"یکی از مهمترین اولویت های دانشگاه آزاد اسلامی انجام پروژه‌های تحقیقاتی برون‌دانشگاهی است."
مدیرکل دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت در گفت‌وگو با‌ آنا عنوان کرد:

"یکی از مهمترین اولویت های دانشگاه آزاد اسلامی انجام پروژه‌های تحقیقاتی برون‌دانشگاهی است."

دکتر داوود ثمری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، درباره اولویت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه ارتباط با صنعت برای سال ۹۶، گفت:«توسعه کمی و کیفی مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان که ریل‌گذاری آن انجام شده است را تداوم خواهیم داد. مدیرکل توسعه و فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه باید هر دانشگاه میزان درآمد خود از این محل را اعلام کند، افزود: قبل از این، بسترسازی مورد تاکید بود و از این پس وارد درآمد خواهیم شد. او ادامه داد:‌ «اولویت دوم اجرای طرح‌های پژوهشی برون‌دانشگاهی خواهد بود، تحقیقات با توجه به نیازهایی که وزارتخانه‌ها و سازمان‌های خارج از دانشگاه دارند، انجام خواهد شد، این تحقیقات تقاضامحور و مساله‌محور خواهد بود که نتیجه آن به درد کشور و مردم بخورد و همه از آن بهره‌مند شوند.» مدیرکل توسعه و فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی به تجاری‌سازی اشاره کرد و گفت: «تجاری‌سازی از ایده تا محصول و بازار فرآیندهای متفاوتی دارد. ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور را مدنظر خواهیم داشت، نهادسازی در این زمینه ایجاد صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی است که به‌زودی راه‌اندازی می‌شود و پژوهشگران و اعضای هیات علمی می‌توانند از این صندوق تسهیلات دریافت کنند.» ثمری درباره ارتباط با صنعت ادامه داد: « از نیمه دوم امسال قراردادی با وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد کردیم که چند حوزه چرم، مهندسی، الکتروموتورها و چوب و کاغذ کار خواهیم کرد. طرح پژوهشی در زمینه‌ چرم مربوط به پساب‌های صنعتی شهرک چرم است. درباره مهندسی پزشکی که در حوزه صنعت قرار می‌گیرد، با یک شرکت وارد مذاکره شدیم و پروژه فنی تعریف شده است. برای الکترو موتورهای پیشرفته نیز اقداماتی انجام داده‌ایم. ما می‌توانیم ادعا کنیم که به دانش فنی الکترو‌موتورهای پربازده رسیده‌ایم. موتور کولرها و آسانسورها که از خارج وارد می‌شود جزو الکتروموتورهای پربازده هستند، بهینه مصرف کردن این‌ها در دستور کار ماست که با بخش الکترونیکی وزارت صنعت و معدن مذاکره کردیم. در صنعت چوب و کاغذ نیز مقدمات اولیه فراهم شده است و پروژه تعریف کردیم.» او افزود:‌ «اکنون کل مبلغ طرح‌های برون‌دانشگاهی ۷۰میلیارد تومان است که از این میزان بیش از نیمی، در این سه سال و نیم انجام شد. امیدواریم در سال جدید این عدد را به ۱۰۰ میلیارد تومان برسانیم.» ثمری ادامه داد:‌ «دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه جوان است ولی پتانسیلی که در این دانشگاه وجود دارد می‌تواند همپای خیلی از دانشگاه‌ها باشد.»

ادامه مطلب
ششمین جشنواره مخترعان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود

« برگزاری جشنواره مخترعان دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی و با همکاری بنیاد ملی نخبگان از ۱۳ تا ۱۵ اردیبهشت ۹۶ برگزار می‌شود.»

دکتر داود ثمری مدیرکل دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری ششمین جشنواره مخترعان دانشگاه آزاد اسلامی و هشتمین جشنواره رویش بنیاد ملی نخبگان در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد. وی افزود:«۱۵ گروه علمی پزشکی و تجهیزات پزشکی، علوم دارویی، شیمی، نفت، گاز و پتروشیمی، مهندسی مواد و متالوژی، مهندسی پلیمر، صنایع غذایی، الکترونیک و کنترل، هوافضا، مهندسی مکانیک، کشاورزی و منابع طبیعی، برق قدرت، مهندسی عمران، مخابرات و کامپیوتر و IT مهمترین محورهای این جشنواره‌ها را شامل می‌شود.» ثمری گفت: «همچنین در کنار این جشنواره ۴ کارگاه آموزشی هم با عنوان‌های تجاری‌سازی و بازاریابی محصولات فناوری، آینده‌ پژوهی فناوری، آشنایی با راهکارهای ثبت‌ پتنت بین‌المللی و مالکیت فکری برگزار می‌شود.» علاقه‌مندان برای ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر درباره این جشنواره‌ها می‌توانند به وب‌گاه اطلاع‌رسانی و ثبت‌نام جشنواره به نشانی www.iauctb.bmn.ir یا به دبیرخانه جشنواره‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی مراجعه کنند.

ادامه مطلب