شناسایی زلزله با کابل‌های فیبرنوری

۰۱ آبان ۱۳۹۶ | ۱۷:۴۴ کد : ۶۰۳ برد آموزشی
تعداد بازدید:۴۸۰
اگر تا به حال تصور می‌کردید که کابل‌های فیبرنوری تنها برای دسترسی به اینترنت و انتقال داده قابل استفاده هستند، سخت در اشتباه بودید.
شناسایی زلزله با کابل‌های فیبرنوری

دانشمندان فناوری تازه‌ای را ابداع کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توان حرکت‌های غیرعادی در خطوط فیبرنوری را که ناشی از وقوع زلزله هستند، شناسایی کرد و از این طریق از چنین پدیده‌ای در نقاط مختلف زمین مطلع شد.

در روش یادشده از لیزر برای شناسایی حرکت‌های کابل‌های فیبرنوری و ارسال اطلاعات مربوط به آن استفاده می‌شود. از این طریق هم می‌توان شدت زلزله رخ داده و هم جهت وقوع لرزش را شناسایی کرد.

سیستم جدید علاوه بر شناسایی انواع مختلف امواج لرزه‌ای، قابلیت برآورد شدت تهدید و میزان جدی بودن آن و همینطور تعیین موقعیت نسبتا دقیق محل وقوع زمین‌لرزه را دارد. با استفاده از این شیوه می‌توان از وقوع زلزله در مناطقی مطلع شد که با استفاده از روش‌های دیگر به دشواری قابل تشخیص و شناسایی است.

تلاش برای استفاده از کابل‌های فیبر نوری برای شناسایی زمین لرزه روش جدیدی نیست. اما پیش از این از حسگرهای صوتی جاسازی شده در نوارهای سیمانی بدین منظور استفاده می‌شد که روش چندان دقیقی نبود. اما در روش جدید بدون ایجاد تغییرات بیش از حد در کابل‌کشی فیبرنوری و با هزینه‌ای اندک می‌توان از وقوع زلزله مطلع شد.

منبع: مهر