حسگر پوستی حس لامسه به ربات‌ها می‌دهد

۲۹ مهر ۱۳۹۶ | ۰۹:۴۴ کد : ۵۹۶ برد آموزشی
تعداد بازدید:۱۵۳
مهندسان حسگر منعطفی شبیه به پوست طراحی کرده‌اند که روی هر قسمت از بدن ربات یا اندام مصنوعی بسط داده می‌شود تا اطلاعات دقیقی را در مورد نیروهای برشی و اطلاعات ارتعاشی برای گرفتن و لمس اشیاء منتقل کند.
حسگر پوستی حس لامسه به ربات‌ها می‌دهد

به گزارش آنا به نقل از Futurity، اگر رباتی برای خنثی کردن بمب طراحی شده باشد یا حتی ربات آشپزی که باید تخم‌مرغ آب‌پز یا املت درست کند، باید درک درستی از چیزی که در دست می‌گیرد، داشته باشد، وگرنه حتما با چالش مواجه می‌شود. ربات‌ها و دست‌های مصنوعی‌‌ای که تاکنون ساخته شده‌اند قابلیت حس و لمس اشیاء را نداشتند و بر همین اساس نیز از بسیاری از کارهای ظریف و برداشتن و کار کردن با اشیای شکننده عاجز بودند.

دانشمندان برای حل این چالش، با الهام از پوست واقعی، حسگرهای منعطفی را طراحی کرده‌اند که همانند انگشت دستان، میزان کشش سطح و بافت‌ سطوح را درک می‌کند. این حسگر پوستی اطلاعات مربوط به لمس را با دقت و حساسیتی مشابه با پوست انسان اندازه‌گیری می‌کند و به راحتی می‌تواند توانایی جراحی‌های ظریف و تمیز کردن ابزارهای آشپزخانه را به ربات‌ها بدهد.

پوست مبتنی بر حسگر منعطف دور انگشت ربات کشیده شده تا بتواند اشیاء و سطوح مختلف را لمس کند

به گفته جاناتان پاسنر، پروفسور مهندسی مکانیک و شیمی از دانشگاه واشنگتن، برخی ربات‌های امروزی انگشتانی با جزئیات کامل دارند اما حس لامسه آنها بستگی به فناوری‌ها و قطعات اضافی‌ای دارد که به آن وصل می‌شود و در این صورت دیگر نمی‌توان شکل ظاهری یا سایز آن را تغییر داد.

اما دانشمندان سعی کرده‌اند قطعات اضافه شده روی یک ربات را در یک پوست مبتنی بر حسگر آن پنهان کنند و همین امر انعطاف‌پذیری آن را بالا می‌برد. تنها مشکلی که این پوست‌ها دارد این است که هنوز نمی‌توانند طیف گسترده‌ای از اطلاعات لمسی را رد و بدل کنند.

دانشمندان می‌گویند: «معمولا طرح‌های حسگر لمسی فقط بر یکی از حالت‌های حسی متمرکز است: نیروهای عادی یا نیروهای برشی یا ارتعاشی. اما ما به طور ماهرانه‌ای توانستیم یک فرآیند دینامیکی ایجاد کنیم که بر هر سه نیرو متمرکز است و در واقع این پوست شامل هر سه حالت حسی می‌شود.