بین‌المللی سازی پارک‌های علم و فناوری/رفع نیاز کشور با استارتاپ‌ها

۱۶ مهر ۱۳۹۶ | ۰۹:۰۳ کد : ۵۷۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۵۳
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: بین‌المللی سازی پارک‌های علم و فناوری و برگزاری استارتاپ‌ها متناسب با نیاز هر کشوری سرلوحه ایران و سایر کشورها قرار می گیرد.
بین‌المللی سازی پارک‌های علم و فناوری/رفع نیاز کشور با استارتاپ‌ها

دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: «نشست انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری در ترکیه با هدف انتقال تجربیات پارک‌ها با حضور نمایندگانی از پارک‌های علم و فناوری ایرانی برگزار شد».

وی با بیان این که پارک‌های علم و فناوری در دنیا گستردگی زیادی پیدا کرده‌اند، گفت: «در همین راستا انجمنی در مالاگای اسپانیا متشکل از پارک‌های علم و فناوری کشورهای دنیا تشکیل شده و هر ساله در راستای ایجاد تحولاتشان نشستی را با حضور پارک‌های عضو در یک کشور برگزارمی کنند».

به گفته وی، مدیران پارک‌ها و مراکز رشد و متخصصان در حوزه فناوری گردهم می‌آیند و تجربیات خود را ارائه می‌دهند تا یک تجمع عملیاتی به وجود آید».

پیری با بیان این که در حال حاضر ۲۲ پارک علم و فناوری در این انجمن عضو هستند، اظهار کرد: «آخرین نشستی که با حضور همین پارک‌های علم و فناوری سراسر دنیا در ترکیه برگزار شد، چندین نتیجه‌گیری داشت».

وی با اشاره به برنامه‌هایی که قرار است پارک‌های علم و فناوری داشته باشند و مربوط به نتیجه‌گیری این نشست است، عنوان کرد: «در این نشست بین‌المللی‌سازی پارک‌های علم و فناوری کشورها مد نظر قرار گرفت تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند».

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: «ارتباط پارک‌ها می‌تواند به گونه‌ای باشد که یک شرکت دانش‌بنیان در یک پارک علم و فناوری به راحتی محصول خود را به صورت مجازی به نمایش بگذارد تا خریداران خارجی به لیست خریداران داخلی شرکت افزوده شود و بازار خوبی برای محصول آن شرکت رقم بخورد».

وی تاکید داشت: «پارک‌های علم و فناوری در حال رقم زدن اقتصاد جدیدی برای کشورها هستند از این رو لازم است از سوی دولت‌ها حمایت شوند».

وی با اشاره به استارتاپ‌ها گفت: «همچنین در این نشست بنا شد که استارتاپ‌ها متناسب با نیازهای کشور برگزار شوند؛ مثلا کشور ما با کم آبی مواجه است و استارتاپی در این زمینه برگزار شود».

به گفته پیری، همچنین کسب و کار و اشتغال زایی آن در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: «نشست انجمن بین المللی پارک‌های علم و فناوری در سال گذشته در روسیه، امسال در ترکیه و سال آینده قرار است در ایران در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شود».