برندگان نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شدند

۱۵ مهر ۱۳۹۶ | ۰۹:۰۷ کد : ۵۵۸ اخبار
تعداد بازدید:۲۴۴
برندگان جایزه فیزیولوژی و پزشکی نوبل سال ۲۰۱۷ امروز دوشنبه ۲ اکتبردر ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت اروپای مرکزی اعلام شدند.
برندگان نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شدند

«جفری هال»، «میکائیل روزبش» و «میکائیل یانگ» به طور مشترک و به دلیل کشف‌شان در زمینه «مکانیسم مولکولی کنترل ساعت بیولوژیک بدن انسان و سایر موجودات زنده» برنده این جایزه شدند. هر سه نفر از آمریکا هستند و برنده جایزه یک میلیون و 100 هزار دلاری نوبل شدند.

این دانشمندان با تحقیق روی «مگس سرکه» با نام علمی دورزوفیلا ژنی را کشف کردند که یک پروتئین خاص را رمزگذاری می‌کند. این پروتئین در طول شب در سلول‌ها انباشته شده و در طول روز از بین می‌رود. این دانشمندان همچنین پروتئین‌های دیگری را که در مکانیسم عمل ساعت بیولوژیک بدن نقش دارند، کشف کرده‌اند.

با این کشف ما اکنون می‌دانیم که ساعت بیولوژیک بدن انسان و سایر موجودات زنده چگونه کار می‌کند. ساعت بیولوژیک نقش مهمی در تنظیم فعالیت‌های بدن جانداران زنده از تک‌سلولی‌ها تا جانوران و گیاهان غول‌پیکر بازی می‌کند.

ساعت بیولوژیک در تنظیم بسیاری از فعالیت‌های حیاتی بدن انسان اهمیت فراوانی دارد که از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به تنظیم فشار خون، ترشح هورمون، فعالیت‌های گوارشی، زمان خواب و بیداری و متابولیسم بدن اشاره کرد.

اختلال در ساعت بیولوژیک می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در تنظیم فعالیت‌های زیستی بدن موجودات زنده شود. به همین سبب در سال‌های اخیر توجه به درک مکانیسم آن جلب شده است چراکه امید می‌رود با کشف چگونگی عملکرد آن بتوان راهی برای پیشگیری و درمان بیماری‌های گوناگون یافت.

همچنین درک ما از چگونگی عملکرد مکانیسم‌های مولکولی ساعت بیولوژیک می‌تواند نقش مهمی در صنعت کشاورزی و دامپروری ایفا کند و تاثیرات مهمی بر اقتصاد مواد غذایی داشته باشد.

سایر برندگان نوبل امسال در شاخه‌های فیزیک، شیمی و صلح به ترتیب در روزهای سه‌شنبه سوم اکتبر، چهارشنبه چهارم اکتبر و جمعه ششم اکتبر اعلام خواهند شد.